Pages Navigation Menu

Dió oltvány a Borostyán Faiskolában

Faiskolánkban évente több ezer konténeres dió oltványt állítunk elő a legfontosabb magyar diófajtákból
A jó gyümölcsöt adó diófa alapja a jó minőségű, megbízható ültetési anyag. Magyarországon az itt szelektált fajtakörök diófajtái termeszthetők sikeresen. A jó terméshozam egyik kulcsa a megfelelő pollenadó fajta és arány kiválasztása. Ennek oka a szélporzású dió sajátosságaiban lelhető meg. A dió nővirágok tollas bibéjén csak meghatározott, optimális mennyiségű pollenszem „fejti ki” a funkcióját, azaz elvégzi a termékenyítést. Ha ennél több jut oda, a virágból nem lesz gyümölcs! Az eltérő virágzási időpontú klónfajták és 1-2%-os arányban porzófajták társításával az ilyenféle terméketlenség megakadályozható.
Dió ültetési anyag
A diófát hosszú ideig magról szaporították. Ezek a fák későn fordulnak termőre és nem mindig örökítik az anyafa előnyös tulajdonságait. Ezért mindenképpen dió oltványokat kell telepíteni. A nemes diófajtákat közönséges diómagoncra (Juglans regia) oltják. A dió oltvány telepítés előnye, hogy az ilyen fa kisebb koronát nevel, már a 3-4. évben termőre fordul, és gyümölcsei – minthogy a csemete vegetatív úton jött létre – biztosan fajtaazonosak, míg a magcsemetéknél nem lehet tudni, hogy 10-12 év múlva milyen gyümölcsöt fognak róla szüretelni.
Konténeres dió oltvány
A szabad gyökerű dió oltványhoz képest nagy előnye, hogy bármikor ültethető és 100%-os eredés érhető el. Mivel fóliasátor alatt nevelték – így a kora őszi fagyok sem károsítják -, rügyei beérettek, ezért ültetés után gyorsabban fejlődik, mint egy szabad gyökerű oltvány. A konténeres dió oltványok 5 l-es konténerben vannak, 150-200 cm magasak.

Diófajták a Borostyán Faiskolában

Tiszacsécsei 83 dió oltvány
tiszacsecs
Tiszacsécsei 83 dió
A Tiszaháti termőtájban, Tiszacsécsén szelektált fajta. Nemesítője Szentiványi Péter. Optimális termőhelyen a legnagyobb terméshozamú diófajta. Későbbi fakadása következtében termésbiztonsága jobb. Vadalanyon erős, fekete dió alanyon közepesnél gyengébb a növekedési erélye, affinitása jó. Érési ideje szeptember vége, október eleje. Korán termőre fordul, bőven terem.
Terméseinek 25-35 %-a oldalrügyein található. Termése közép nagy, 11-12 g tömegű, 32-34 mm átmérőjű. Héja világos barna színű, kissé barázdált felületű. Magbele jó minőségű, sárgásbarna színű, jó ízű. Magbél aránya 48-52 %. Könnyen törhető. A bél színe sárgásbarna. Olajtartalma magas, 68,5%.
Fája közepesnél erősebb növekedésű, kedvező ritkaságú, hengeres alakú koronát nevel. Termőre fordulása korai. Bőtermő, a hajtások átlag 60%-ban rakódnak be terméssel. Rügyfakadása kései, így a késő tavaszi fagyoktól kevésbé veszélyeztetett. Virágzása hím-előző, de részleges saját hím és nő együttvirágzása is van. Kölcsönösen együttvirágzik a Tiszacsécsei 2, Alsószentiváni 117 fajtákkal.

Milotai 10 dió oltvány

milota

Milotai 10 dió
A tiszaháti termőtájon, Milotán kiválasztott, egyik legtermékenyebb és legjobb gyümölcs- minőségű fajta. Nemesítője Szentiványi Péter. A korona termőfelületének kinevelése lassúbb, a gyümölcs minősége azonban kedvező marad. Fakadási ideje középidejű, elhúzódó, ezért érzékeny a késő tavaszi fagyokra. Vadalanyon közepes, fekete dió alanyon kissé gyengébb a növekedése, affinitása jó. Szeptember végén érik. Korán fordul termőre, termésének 20-25 %-át hozza oldalrügyein.
Gyümölcse középnagy, 13-17 g tömegű, 33-35 mm átmérőjű. Szabályos gömb alakú. Héja vékony, sima felületű, egészen finom, hálózatos felületű, sárgásbarna színű. Magbele világossárga színű, jóízű. Magbél aránya 47-52 %. Törhetősége kiváló.
Fája közepes növekedési erősségű, koronája fiatalon feltörekvő, idősebb korban félgömb alakú. Termőre fordulása korai, bőtermő. Ritkán éri teljes tavaszi fagykár. Kölcsönösen együttvirágzik a Tiszacsécsei 83, Alsószentiváni 117 és Pedro nő-előző fajtákkal.

Alsószentiváni 117 dió oltvány

alsoszAlsószentiváni 117 dió
A Mezőföldön szelektálta Szentiványi Péter. Kései fakadási idejű. A késő tavaszi fagyok még nem károsítják, a különböző termőhelyi viszonyokhoz jól alkalmazkodik. Korán fordul termőre, bőtermő és jó a termésbiztonsága.
Terméseinek 5-10 %-át oldalrügyeken fejleszti. Szeptember közepén – végén szüretelhető. Az ország valamennyi termőtáján termeszthető. Termése középnagy, 11-14 g tömegű, 33-36 mm átmérőjű. Héja kissé barázdált, félkemény, világosbarna színű. Magbele sárgásbarna színű, jóízű, 48-51%-os béltartalommal rendelkezik.
Fája erős növekedési erélyű, fiatal korban felfelé törő, később szétterülő. Hímelőző virágzású. Kölcsönösen együtt virágzik az Alsószentiváni 118, Pedro és Tiszacsécsi 83 fajtákkal.
Alsószentiváni Bonifác
Alsószentiváni kései
Milotai bőtermő
Milotai intenzív
Milotai kései

Dió oltvány árlista
20-50 db: 4000 Ft/db
50 db felett: 3000 Ft/db
Áraink az ÁFÁ-t nem tartalmazzák!
Cím:
Borostyán Faiskola
Budapest XXIII.ker.1238.
Túri I.út.1.
Tel:
Baljer Tünde: 06305953220
Pálfi Péter: 06309416210
www.borostyanfaiskola.hu
info@borostyanfaiskola.hu

Az alábbi űrlapon is üzenhet nekünk:

Neve *

e-mail címe *

Tárgy

Üzenet

Ellenőrző kód (spamrobotok ellen)
captcha